Vo vnímaní ľudí prevláda obecne známy fakt, že zdravotný stav sa s vekom zhoršuje. Je prirodzené, že telo každého z nás starne. Musíme aj, keď neradi pripustiť, že práve staroba je obdobie, kedy sa choroby a zdravotné problémy objavujú o mnoho častejšie ako v mladšom veku. S tým ako človek starne dochádza k častejšiemu výskytu chronických chorôb a rovnako tak súčasne vzrastá vyšší počet chorôb u jedného človeka.                Existujú však aj výnimky. Jednu z nich tvorí indický maratónec Fauja Singh. Tento nestarnúci pán ukončil svoju športovú kariéru vo veku 102 rokov. Po jeho poslednom preteku prehlásil „Boli to najšťastnejšie dni môjho života.“

Keď toto dokázal jeden človek, prečo by to nemohli dokázať aj ostatní? Čo nám ostatným taktiež bráni byť fyzicky aktívny ešte aj v tak vysokom veku?

Podľa odborníkov je to fakt, že približne 70 % mužov a žien starších ako 55 rokov má problémy s pohybom alebo trpí niektorými druhmi chorôb. To ako človek dokáže prežiť svoju starobu ovplyvňuje mnoho faktorov. Jedná sa o faktory vnútorné a vonkajšie.

vnútorným faktorom patria najmä genetické predispozície k rôznym chorobám a ochoreniam. Tieto vnútorné faktory však môžu byť ovplyvnené vonkajšími faktormi ako sú napríklad spôsob života, životné podmienky, spôsob stravovania, pohybová aktivita a telesné cvičenie. Je veľmi známe, že samotné telesné cvičenie má pozitívny vplyv na zdravie človeka. Rovnako tak na druhej strane aj jeho nedostatok negatívne ovplyvňuje  náš zdravotný stav a kvalitu nášho života. Nedostatok pohybu je jeden z dôvodov prečo ľudia starnú predčasne. Aj starnutie sa však dá výberom vhodnej pohybovej aktivity spomaliť.Aktívny pohyb pozitívne ovplyvňuje celú našu osobnosť z psychického, fyzického i sociálneho hľadiska. Aj, keď s určitým stupňom obmedzení pohybu, ktoré staroba prináša je potrebné počítať u všetkých osôb vysokého veku, na príklade indického maratónca sme mohli vidieť, že pravidelný pohyb môžeme vykonávať aj napriek starobe a zdravotným obmedzeniam. Naše telo síce má svoje limity, ale tieto limity si stanovujeme my sami. Našim myslením…

 
 
 

Nejaké otázky?

Radi vám pomôžeme!