Patrí v súčasnosti medzi najčastejšie sa vyskytujúce zažívacie poruchy. Prejavuje sa napríklad nepríjemným pocitom tlaku a preplnenia, bolesťami brucha aj hlavy, plynatosťou, kŕčmi, nečistou kožou, nepohodou až nepokojom, či hemoroidmi. Podľa štatistických vyhodnotení až 40 % žien a 20 % mužov trpí týmito ťažkosťami. Ku obstipácii dochádza vtedy, keď vyprázdnenie stolice prebieha zriedkavo, alebo len s ťažkosťami. Časový interval medzi dvoma stolicami sa môže líšiť u každého jednotlivca. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že zápcha vznikne vtedy, keď počet vyprázdňovaní stolice prebehne menej než trikrát týždenne, alebo medzi dvoma vyprázdneniami prejde viac ako 48 hodín.
Príčiny obstipácie:
- nedostatok tekutín
- strava chudobná na vlákniny
- stres, depresia
- zmena v obvyklom spôsobe života alebo v stravovaní
- málo fyzickej aktivity, sedavý spôsob života, obezita
- zadržiavanie stolice kvôli zlatej žile
- užívanie príliš veľkého množstva preháňadiel, čo spôsobuje návyk (pomalé črevá)
- nízka aktivita štítnej žľazy
- neurologické problémy (Parkinsonova choroba, mŕtvica, poranenie miechy alebo skleróza multiplex)
- cukrovka
- nežiaduce vedľajšie účinky liekov (hlavne liekov proti bolesti, narkotík, antidepresív)
- anorexia, bulímia
- syndróm dráždivého čreva
- tehotenstvo
- v niektorých prípadoch môže zápcha vzniknúť, keď sa oslabia nervové a svalové funkcie čreva
Ako si pomôcť:
- do svojho jedálneho lístka zaraďte potraviny bohaté na vlákninu, ktorá napomáha k správnej funkcii hrubého čreva a eliminuje plynatosť (ľanové, slnečnicové, sezamové či tekvicové semienka, celozrnný chlieb a pečivo, cereálie, ovocie a zelenina, ako aj čerstvé šťavy – najlepšie neprecedené s dužinou)
- snažte sa každý deň zjesť polievku, najlepšie nie len na obed, ale aj na večeru
- jedzte pokojne a potravu dôkladne prežúvajte – dôkladným použitím stravy napomáhate správnemu tráveniu
- počúvajte svoje telo – ak cítite potrebu ísť na toaletu, stolicu nezadržiavajte
- pohár vlažnej vody ráno na lačno napomáha k pohybu čreva a naštartuje peristaltiku
- sušená slivka pred spaním – pre jej laxatívny účinok bude ráno vyprázdňovanie jednoduchšie, ako aj napomôže ku zlepšeniu kvality stolice
- dôležitý je pitný režim – najlepšie voda – prípadne minerálna voda neperlivá, šťava z kapusty, cvikle a rôzne čaje (žihľavový, mätový, odvar z čakanky)
- fyzická aktivita urobí zázraky nie len s našou telesnou kondíciou, ale podnecuje látkovú výmenu a podporuje činnosť čriev
Obstipácia môže po čase spôsobiť vznik zlatej žily. V dôsledku nútenia počas vyprázdňovania žily od tlaku vyvinutého na okolie konečníka môžu vzniknúť a objaviť sa hemoroidy, v horšom prípade dochádza až ku análnym trhlinám. Kvôli tlaku počas vyprázdňovania sa môže zvýšiť krvný tlak. Zápcha môže byť príčinou únavy, kožných porúch, bolesti kĺbov, bolenia hlavy a rôznych iných zdravotných problémov.