Infekcie v močových cestách sú druhou najčastejšou bakteriálnou infekciou na svete, po baktériami spôsobujúcich zápaly dýchacích ciest. Tento zdravotný problém môžeme jasne rozpoznať – neustále nutkanie na toaletu, močenie po kvapkách, zakalená farba moču, štípanie, pálenie, samovoľný únik moču, výtok z pošvy a bolesti podbruška, drieku, bedier a chrbta. V závažnejších prípadoch aj zimnica, a následne zvýšená teplota, človek cíti celkovú slabosť a vyčerpanie, pričom moč môže obsahovať aj hnis či krv. Bolestivý zápal sa týka najmä žien v reprodukčnom veku, postihuje ich až 50-krát častejšie, než mužov. Dôvodom je práve kratšia močová rúra. Z anatomického hľadiska je ústie ženskej močovej rúry v porovnaní s mužským penisom bližšie ku konečníku, odkiaľ majú črevné baktérie ľahší prístup k močovým cestám. Ochorenie môže mať rozličný pôvod – bežné baktérie, sexuálne prenosné choroby, vrodené anomálie alebo oslabenie imunitného systému pri rôznych chorobách. Po každom prekonanom zápale sa sliznica hojí, po častých a podcenených zápaloch môže ostať taká zjazvená, že spôsobí nepriechodnosť močových ciest. Časté infekcie môžu poškodiť aj zvierač močového mechúra, a tým sa podpísať na vzniku inkontinencie.
Prevencia:
- denne vypiť najmenej 1,5l vody, nesýtenej minerálnej vody, prípadne čajov, najmä tých s vyšším obsahom vitamínu C (vhodné sú čaje zo zlatobyľu, prasličky, púpavy, medvedice lekárskej a urologické čaje)
- jesť močopudné ovocie (veľmi osvedčené sú brusnice)
- pri močení je potrebné mechúr úplne vyprázdniť
- udržiavanie sa v teple a suchu, používať bavlnenú spodnú bielizeň miesto syntetickej
- dbať na dôslednú hygienu, najmä po stolici, používať mydlá s neutrálnym pH
- relaxovať s nohami vo vyvýšenej polohe
- teplý sedavý kúpeľ, ktorý zmierňuje najmä nepríjemné pocity pálenia a svrbenia
- pri akýchkoľvek príznakoch pretrvávajúcich dlhšie ako 24 hodín vyhľadať pomoc lekára
Neodporúča sa: zadržiavanie moču, prehnaná hygiena (viac ako dvakrát denne), utierania konečníka po stolici smerom dozadu, príliš parfumovaná kozmetika agresívna pre intímnu hygienu, vlhké a zaparené prostredie, agresívne pracie prostriedky, chlórovaná voda v bazénoch
Ochorenie možno liečiť rýchlo a efektívne. Lekár zvyčajne nasadí liečbu antibiotikami. Ak sa infekcia nelieči, môže prejsť do chronického stavu a spôsobiť závažné zdravotné komplikácie ako zápal obličiek či výskyt močových kameňov.