Či už sme pri vode, na horách alebo na záhrade, hmyz, s ktorým sa stretneme, sa snaží chrániť seba a svoje územie. Počiatočný kontakt s ním môže byť bolestivý. Často nasleduje alergická reakcia na jed, ktorý sa usadzuje vo vašej pokožke po bodnutí hmyzom. Väčšina uhryznutí a bodnutí nespôsobí nič iné ako menšie nepohodlie, ale niektoré môžu byť smrteľné, najmä ak máte silnú alergiu na hmyzí jed. Telo môže zareagovať len na niektorú zo zložiek jedu. Je potrebné, aby sme určili charakter reakcie, a vedeli tak rozoznať alergickú a nealergickú reakciu. Bežná reakcia po uštipnutí sa prejavuje lokálne (v mieste postihnutia), a to miernejším opuchom, začervenaním, svrbením a bolesťou zasiahnutého miesta. Tieto príznaky by mali odznieť po pár hodinách, resp. v krátkom čase.
Príznaky alergickej reakcie
O alergickú reakciu ide, ak sa príznaky prejavujú inak ako zvyčajne a na iných častiach tela, ako je poštípané miesto. Často je alergická reakcia sprevádzaná:
- malátnosťou
- nadmerným opuchom
- žihľavkou
- pocitmi na zvracanie
- opuchom mäkkých tkanív tváre, jazyka, dýchacích ciest
- sťaženým dýchaním
- začervenaním tváre
Platí, že čím skôr sa objavia alergické príznaky, tým masívnejšia bude celková alergická reakcia. Príznaky sa môžu objaviť aj oneskorene, preto je potrebné stav priebežne sledovať.
Medzi najťažšie prejavy alergickej reakcie patria:
- dýchacie ťažkosti
- problémy s prehĺtaním
- anafylaktický šok (ide o kritický stav, pri ktorom dochádza k prudkému poklesu tlaku a poruchám vedomia)
Pri akomkoľvek z vyššie uvedených prejavov vyhľadajte lekára
AKÝ HMYZ NÁS UHRYZOL?
Páchateľa uštipnutia uvidíte pri čine len zriedka. Môžete ho však identifikovať aj podľa štípanca, ktorý zanechal. Štípanec od komára pozná azda každý – malý červený hrbolček, väčšinou dobre ohraničený a bez viditeľnej stopy po vpichnutí. Podobne vyzerá poštipnutie blchou. V tomto prípade býva viac štípancov s červenou bodkou uprostred pri sebe. Poštipnutie mravcom sa prejavuje opuchom, niekedy hnisavým a dlhšie sa hojacim. Uhryznutie kliešťom sa zvyčajne prejaví červenou škvrnkou, no spravidla v nej ešte kliešťa nájdete. Po vybratí kliešťa miesto dezinfikujte, ak v ňom zostala hlavička, zájdite na pohotovosť. Miesto uhryznutia po kliešťovi vždy sledujte. Ak sa červená škvrna rozširuje, prípadne má biely stred, máte bolesti, cítite sa slabý, vraciate, okamžite zájdite k lekárovi – môže ísť o boreliózu. Po útoku včely a osy zostane bolestivé, opuchnuté miesto s viditeľným miestom vpichu. Včela v ňom zanecháva aj žihadlo. Vždy ho vyberajte maximálne opatrne, aby ste ho nestlačili a nevytlačili z vačku zvyšky jedu priamo do rany. Miesto býva opuchnuté a bolestivé ešte aj niekoľko dní. Uštipnutie pavúkom je v našich končinách našťastie zriedkavé. Po uhryznutí zostávajú dve malé bodky, vzdialené 1 – 2 mm. Okolie je horúce, takmer bez opuchu. Po cca 20 minútach môže nastať bolesť, prípadne až kŕče a stuhnutie ramien a chrbta. Po troch hodinách by mala bolesť odznieť. Pomáhajú studené alebo horúce obklady, umytie rany vodou a mydlom a miesto poštipnutia nesťahovať.
OCHRANA PRED UHRYZNUTÍM
- Treba sa vyhnúť rýchlym pohybom a panike.
- Čierne a pestrofarebné látky hmyz priťahujú.
- V prírode je vhodné nosiť dlhé rukávy, dlhé nohavice a pevné topánky.
- Používajte repelenty.
- Nie je vhodné používať parfémy, voňavé krémy na opaľovanie, šampóny a laky na vlasy.
- Nevhodné je konzumovať potraviny a sladkosti v prírode, zdržiavať sa v blízkosti prezretého spadnutého ovocia, zvyškov potravín a košov na odpadky.
- Nápoje je odporučené vždy prikrývať, prehltnutá osa môže byť životu nebezpečná.
- Pri jazde na motorke a bicykli nosiť prilbu a rukavice.
- Nechodiť naboso.
- Používať ochranné sieťky na oknách a dverách, elektrické odparovače, spreje, insekticídne špirály, chemické či ultrazvukové odpudzovače.
PREVENCIA
Každý, kto po poštípaný hmyzom prekonal závažnejšiu alergickú reakciu, by mal bezodkladne konzultovať svoj stav s alergológom. Alergik na uštipnutie hmyzom by mal totiž v sezóne (od jari do jesene) vždy nosiť so sebou balíček prvej pomoci – pohotovostný balíčekso zachraňujúcimi liekmi, pričom tento balíček možno získať v lekárni na predpis a nachádzajú sa v ňom tieto lieky:
- celkové antihistaminikum
- kortikosteroidv tabletkách
- adrenalínové pero Epipen
- Ventolín sprej na roztiahnutie priedušiek
Vhodnou prevenciou pri alergii na včelu alebo osu je špecifická alergénová imunoterapia u alergológa počas zimnej sezóny. Je to jediná liečba, ktorá lieči samotnú príčinu alergických ochorení a je to vlastne zásah do samej podstaty ochorenia. Pacientovi sa postupne pridáva alergén, ktorý mu zapríčiňuje najväčšie ťažkosti, od najnižšej koncentrácie po najvyššiu. Organizmus si tak vytvára vlastné protilátky proti alergénu. Dosahuje až 97 % úspešnosť. Jej nevýhodou je len dlhodobý priebeh terapie.