Tetanický syndróm

Zvýšená záťaž na človeka v pracovnom prostredí či v spoločnosti, neprimerané nároky na vlastné postavenie, nesprávna životospráva, nedostatok spánku, málo aktívneho pohybu, vzťahové nezhody, psychický tlak vyvolávajú reakciu organizmu na permanentný stres. Nepríjemné prekvapenie sa väčšinou dostaví, keď zažijeme komplex neurologicko-psychologických problémov a tetánia sa nám naplno ukáže. Ide o syndróm, charakterizovaný stavom zvýšenej dráždivosti centrálneho a periférneho nervového systému, ktorý vzniká zmenami koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine. Ochorenie nie je životu nebezpečné, ale vie ho pacientovi poriadne znepríjemniť. Má mimoriadne široký klinický obraz s mnohými príznakmi.

PRÍZNAKY

Najväčším a zároveň najťažším príznakom je tetanický záchvat, ktorý síce nie je život ohrozujúci, ale vie ho poriadne znepríjemniť. Väčšinou ide o bolestivé a kŕčovité napätie svalov. Ďalšie príznaky sú:

 • nervozita
 • búšenie srdca
 • lapanie po dychu
 • pocit na odpadnutie
 • celková slabosť
 • brnenie v končekoch prstov
 • alebo kŕče v rukách i nohách, prípadne dokonca na tvári

Tento stav môže pre laika v niektorých prípadochpôsobiť dokonca ako infarkt. Kŕče postihujú najčastejšie prsty horných a dolných končatín a môžu spôsobiťbrnenie jazyka. V dôsledku napnutia svalov sa zápästie bolestivo ohne, pričom palec smeruje do vnútra dlane, kým ostatné prsty sa kŕčovito vystrú a pokrútia. Kŕče sú tak veľmi bolestivé, okrem brnenia ich sprevádza čiastočná necitlivosť.

PRÍČINY

Stimulom jej vzniku sú  zmeny koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine (ich pokles).

Zníženie hladiny voľného krvného vápnika (hypokalciémia), ktorá môže nastať pri:

 • nedostatočnosti príštitných teliesok (hypoparatyreóza)
 • nedostatku vitamínu D
 • nedostatku vápnika  v potrave a stratami pri hnačkách 
 • hysterických záchvatoch a psychických poruchách, keď človek rýchlo a prehĺbene dýcha (hyperventiluje)

Syndróm pripomínajúci tetániu, ale nie spojený s hypokalciémiou, sa nazýva benígny kŕčový syndróm (benign cramp syndrome).

Pokles koncentrácie sérového magnézia (hypomagneziémia), ktorý môže byť spôsobený:

 • niektorými liekmi, nepriaznivo ovplyvňujúcimi metabolizmus horčíka ( diuretiká – lieky na odvodnenie, kortikosteroidy, sulfonamidy), najmä pri ich dlhodobom užívaní
 • redukčnými diétami a hladovaním
 • chronickými stresovými situáciami, keď dochádza k jeho zvýšenému vylučovaniu močom, následnej hypomagneziémii, až prejavom tetanického ataku

LIEČBA

Prvou voľbou pri tetánii zapríčinenej nedostatkom magnézia je jehodoplnenie. Náhrada horčíka musí prebiehať dlhodobo, a to aj niekoľko mesiacov. Jednorazové podanie nepomôže. A nemá terapeutický význam. Samozrejme, horčík sa nachádza aj v prírodných zdrojoch. Ako sú ovocie, zelenina a aj voda, aj keď nie každá tvrdá voda ho obsahuje dostatočne. Prípadne, minerálne vody s vyšším obsahom magnézia. Pri tetanickom syndróme pre zníženú hladinu kalcia sa postupuje podobne. A teda jeho doplnením. Pre ostatné formy sa volí liečba podľa vyvolávajúcej príčiny. A významnú úlohu zohráva aj úprava životosprávy. Dostatok odpočinku, spánku a eliminovanie stresu. 

Základom je prevencia – správna životospráva, zmeny myslenia a životného štýlu, aj s pomocou klinických psychológov, psychiatrov, fyzická aktivita, dostatok spánku, prírodné zdroje vitamínu D, kalcium a magnézium. Je nutné vylúčiť všetky ostatné ochorenia, ktoré môžu viesť k zníženej hladine uvedených minerálov.

Nejaké otázky?

Radi vám pomôžeme!