Omrzliny

Dlhý pobyt na čerstvom vzduchu môže byť nebezpečný pokiaľ nie sme vhodne oblečení. Prirodzene, niekedy sa nedá odhadnúť do akej miery je vonku zima – až mráz a teda sa na našom tele objavia omrzliny. Vznikajú vtedy, keď začne zamŕzať tekutina v tkanive, alebo ak sa vytvoria kryštáliky, kedy dôjde k obmedzeniu cirkulácie krvi na postihnutom mieste. Najčastejšie sú umiestnené na rukách, nohách – hlavne na prstoch, na nose a ušiach. A to z toho dôvodu, keď polesne telesná teplota v dôsledku vysokého chladu, naše srdce sa snaží chrániť životne dôležité orgány tým, že zvýši prietok krvi na úkor iných.

Ošetrenie

Rešpektujte varovné signály – O čo viac sú symptómy omrzlín zreteľnejšie, o to rýchlejšie musíte postihnuté miesto zohriať, aby ste zvýšili šance na zahojenie. Najskôr začne pokožka svrbieť, potom prichádza štádium bolesti, ktoré je sprevádzané opuchom a sčervenaním. Pokožka začína páliť a ak budete aj naďalej vystavený chladu prichádza pocit otupenosti, kedy bolesť ustupuje a  dostáva bielu farbu, začína mokvať. Tu je nutné okamžité ošetrenie tkaniva.

Správne zahriatie  Ak ste utrpeli omrzliny neznamená, že musíte ísť ihneď k najbližšiemu radiátoru či krbu, kedy môže viesť až k opáleniu tkaniva. Rovnako  nie je vhodné používať termofor, infražiarič alebo vyhrievaciu podložku. Postihnuté miesto ponorte do vaničky s teplotou maximálne 40˚C, čo je najbezpečnejšia metóda na primárne ošetrenie. Po zahriatí prstami jemne potraste, aby ste obnovili cirkuláciu krvi. V prípade omrzlín na nose a ušiach postačí pobyt vo vykúrenej miestnosti.

Zahrejte sa rýchlo – Najrýchlejšie možné zahriatie umožňuje rýchlejšie hojenie, minimalizuje stratu tkaniva a zabraňuje ďalším komplikáciám, akou môže byť aj strata končatiny. Takého rýchle zahriatie spočiatku prináša väčšie bolesti, ktoré zvyšujú mieru sčervenania a opuchu, avšak menšia omrzlina sa zahojí v priebehu jedného až dvoch týždňov.

Byť v suchu a teple – Aj keď je váš odev suchý, môže byť dostatočne studený na to, aby ste sa jednoducho v mraze neohriali. Mokrý odev odvádza ešte viac tepla, preto je nutné ho vyzliecť. V prípade, že nie je možnosť sa prezliecť, natiahnite si na mokré veci niečo teplé a suché.

Pite veľa – Teplých a vlažných tekutín, ktoré zabraňujú dehydratácii a navyše navodia pocit tepla. Dehydratácia omrzliny len zhoršuje, prispieva k vyššej náchylnosti. Vyhýbajte sa alkoholickým nápojom, ktoré posilňujú stratu tekutín.

Zdvihnite postihnuté miesto – Zmenšuje o edémy alebo opuchy. Je to veľmi dôležité, pretože práve opuch má nepriaznivý vplyv cirkuláciu krvi.

Prsty od seba – V prípade, že máte omrzliny na prstoch oddeľte ich od seba gázou – pomáha to upokojeniu postihnutého miesta, ktoré má sklon prilepiť sa k akejkoľvek susednej ploche.

Zostať v pokoji – Ak je to možné, nepohybujte sa, pokiaľ máte omrzlinami postihnuté prsty na nohách. Nohy musia zostať v pokoji, čo zaručuje proces hojenia.

Omrzliny nevznikajú len v extrémnych podmienkach vysokých hôr, ale môžeme k nim prísť kedykoľvek počas zimného obdobia, kedy je telo a jeho najcitlivejšie miesta nedostatočne chránené. Stačí, aby sme 15 minút išli v premočených topánkach pri teplote pod nulou a ľahko prídeme k omrzlinám. Bez ohľadu na to, či sa v mrazoch a silnom vetre človek nachádza na horách alebo v meste, je nutná dobrá tepelná izolácia citlivých častí tela čiapkou, rukavicami, teplými ponožkami, vhodnou obuvou. Turisti by mali i z tohto dôvodu nosiť náhradné rukavice, čiapku a ponožky.

Nejaké otázky?

Radi vám pomôžeme!