Nadmerné namáhanie zraku

Pri čítaní obľúbenej literatúry už nedokážete prečítať ani slovo – oči sú boľavé, pália, sú vysušené a unavené. Existuje množstvo dôvodov nadmerného namáhania očí – počnúc zakrivením rohovky, stresom až po problémy s hornou čeľusťou. Zakrivenie rohovky býva zapríčinené neprirodzeným zakrivením a koriguje sa pomocou okuliarov či kontaktných šošoviek. Zrak si namáhame aj častým prepínaním krčných a chrbtových svalov (dlhá práca s počítačom spôsobuje únavu). Aj ochorenia, ktoré nemajú priamy súvis so zrakom sa môžu prejaviť ako nadmerné presilenie (diabetes). Ďalšou príčinou prečo nadmerná únava očí toľko rozšírená je pribúdajúci vek kedy oko stráca schopnosť meniť svoju formu, a preto nie je možné rýchlo zaostriť. 

• Prostriedky prinášajúce úľavu očí:  

  • Dobré svetlo

Slabé a tlmené svetlo očiam síce priamo neškodí, no veľmi sa namáhajú. Pri príliš silnom svetle je výsledok rovnaký, ibaže je pre náš zrak škodlivejšie – je teda dôležité si nájsť zlatú strednú cestu, kde si oči veľmi nenamáhame a číta sa nám príjemne.

  • Nepriame svetlo

Svietidlá, ktoré svoje svetlo vrhajú nahor, vytvárajú pohodlné a rozptýlené svetlo, pretože je to svetlo odrazené od stien a stropu. Takýto spôsob osvetlenia nedráždi naše oči, pretože na ne priamo nedopadá.

  • Okuliare na čítanie

Predovšetkým u starších ako 40 rokov prinášajú uľahčenie tým, že zväčšujú písmená a iné blízke predmety. Treba si vyskúšať viac druhov, pokiaľ sa nenájde ideálne zväčšenie, ktoré nám vyhovuje.

  • Antireflexná vrstva na okuliaroch

Sklá na lekársky predpis s polarizovanými, ultrafialovými (UV) filtrami redukujú oslňovanie a odrazy filtráciou istých vlnových dĺžok svetla. Sú vhodné ako na prácu pri počítači, tak i vonku.

  • Prestávka

Či už píšete, čítate, šijete, pracujete s počítačom – očiam veľmi pomôže, ak si po každej hodine pár minút odpočiniete a budete robiť niečo iné, prípadne si len na chvíľku zatvoríte oči. Takéto prestávky navyše prinášajú úľavu aj krku a pleciam. 

  • Soľný kúpeľ

Polovica čajovej lyžičky soli do litra teplej vody – do takéhoto roztoku namočte vatu a na 10 minút priložte na zatvorené oči.

  • Mrkanie

Vysúšanie zraku sú najčastejšie zapríčinené práve  činnosťou ako je čítanie, kedy sme zadívaní do knihy, ponorení do deja a zabúdame pritom mrkať, čím sú naše oči nedostatočne prevlhčené. 

  • Rastliny

Zaobstarajte si do izby rastliny, ktoré sa podieľajú na zvlhčení vzduchu v miestnosti. 

Pretože je nespočetné množstvo dôvodov na preťaženie zraku, jednou z najlepších alternatív je dať si zrak vyšetriť. Pokiaľ vás trápi nadmerné namáhanie dlhšie ako mesiac, ak sa tento problém stáva nepríjemným a čoraz častejšie sa opakujúcim, máte viac ako 35 rokov, je potrebné si dohodnúť termín u očného lekára.

Nejaké otázky?

Radi vám pomôžeme!