Ide v zásade o genetický problém, kde hrajú dôležitú úlohu aj hormóny. Trápi najmä tínagerov, no výnimkou nie sú ani ženy počas menštruácie, v období gravidity, v klimaktériu. Je vedecky dokázané, že aj niektoré antikoncepčné tabletky napomáhajú pokožke k zvýšenej tvorbe mazu. Pozitívom pre ľudí s mastnou pokožkou je, že si dlhšie zachováva mladistvý vzhľad, s pribúdajúcim vekom sa netvorí na tvári toľko vrások, ako u tých so suchou a normálnou pokožkou. Napriek tomu, že s hladinou hormónov a dedičnou dispozíciou veľa nezmôžeme, existuje niekoľko spôsobov, ktoré môžeme aplikovať na tento typ pleti:
- Dôkladné čistenie – Každý, kto má skúsenosti s týmto typom pokožky vie, že tvár má akoby nečistý dojem práve vďaka mazu. Aby sme sa tomuto nepríjemnému pocitu vyhli, je nesmierne dôležitá dôsledná čistota pleti. Tvár by sa mala umývať pokojne aj trikrát denne. Odličovacie prípravky sú ale pre pokožku veľmi silné, umývať by sa mala v zásade glycerínovým mydlom.
- Aloe vera – Na očistenú pleť po umytí naneste čistý gél s výťažkami s aloe vera, ktoré mastnotu odsaje a zároveň pomáha aj pri čistení pórov. Odporúča sa naniesť dva až trikrát denne vychladený gél a nechať na pokožke dobre vysušiť.
- Tvár utrieť astringentami – Ak mastné časti tváre poutierame dezinfekčným alkoholom alebo zmesou alkoholu a acetónu, pomáha to veľmi výrazne k vysúšaniu mastnej pokožky. Medzi jednotlivými umývaniami tváre sa odporúča tvár si pretrieť, akoby prečistiť vlhčenými vreckovkami s obsahom alkoholu, ktoré je možné si zaobstarať v každej drogérii a lekárni. Výhodou je, že tieto utierky sú aj jednotlivo hygienicky zabalené a pohodlne ich môžeme nosiť neustále s nami a v prípade potreby ihneď použiť.
- Chladná voda – Počas jednotlivých očistných kúrach pleti si tvár zmyte vždy na záver studenou vodou. Chladná voda zmyje veľkú časť prebytočného tuku a je oveľa prospešnejšia ako nasycovanie pokožky ďalšími chemikáliami.
- NIE zvlhčujúcim krémom – Napriek tomu, že tí so sklonmi k suchej pleti po nich siahajú, naopak ľudia s mastnou pokožkou by sa týmto druhom krémov mali úplne vyhýbať. To isté platí aj o nanášaní rôznych druhov mastí o olejov. V prípade, že si človek trpiaci mastnou pokožkou natrie tvár olejom, hrozí, že si zapríčiní vznik akné – pretože ak sa na už mastnú pleť nanesie ďalšia mastná látka, je viac ako isté, že dôjde k upchaniu pórov. Rovnako nie je vhodné si líhať spať s čerstvo naneseným krémov – treba si tvár pred spaním v predstihu očistiť, naniesť jemnú vrstvu gélu, krému a nechať vstrebať do pokožky.
- Kozmetika na báze vody – Pretože mastná pleť by sa mala čo najviac strániť kozmetiky. Pokúste sa o vylúčenie make-upu zo svojho života, no ak to nejde, tak aspoň vylúči ten na báze oleja a nájsť si nový na báze vody.
- Pleťová maska – Pôsobia veľmi účinne proti mastnote. Či už uprednostníte doma vyrobenú, alebo si ju zaobstaráte v drogérii i lekárni, vždy si dobre prečítajte či je určená na mastnú pokožku.
- Použite rozprašovač – Po celom rade očisty tváre – počnúc umývaním, čistením a nanášaním masiek, možno zrazu zistíte, že vaša pleť je do istej miery vysušená. Majte po ruke malý rozprašovač so studenou vodou a v prípade potreby po ňom kedykoľvek siahnite a pleť si osviežte.
Vo väčšine prípadov je možné si mastnú pokožku ošetriť aj v domácom prostredí. Lekára navštívte len vtedy, ak sa na pleti vyskytuje akné, alebo ste na vašej pokožke spozorovali náhlu zmenu – náhly prechod od suchej k mastnej.