Podnebné mandle sú popretkávané chodbičkami, v ktorých žijú v symbióze milióny baktérií a aj tam umierajú. Odumreté baktérie spolu s ďalšími odumretými slizničnými bunkami vytvoria hrudky. Ak sú tam dlhšie, môžu stuhnúť, no ich konzistencia nie je tuhá a nie sú tvrdé ako kameň. Ide o malé žltkasté výrastky na mandliach, ktoré vznikajú po nahromadení odumretých buniek, hlienu, slín a zvyškov jedla, teda o mandľové kamene. Bolesti pri prehĺtaní, zápal mandlí a zápach z úst – to sú len niektoré z najmiernejších príznakov kalcifikácie mandlí. K vzniku mandľových kameňov prispieva nedostatočná ústna hygiena, fajčenie aj zanedbaný pitný režim. Čapy alebo mandľové kamene, sa tvoria za bežných podmienok. Nemusíte mať teda obavu o svoj zdravotný stav v prípade, že sa nepridruží bolesť hrdla a ťažkosti s prehĺtaním. Za normálnych okolností sa počas dňa samovoľne uvoľňujú, dajú sa vykašlať, alebo počas príjmu stravy a pitia tekutín prechádzajú ďalej do tráviaceho traktu. Menšie čapy si človek nemusí ani všimnúť alebo sú viditeľné iba ako malé biele bodky na mandliach (vo forme malých guľôčok, hrčiek, ako keby výrastkov).

PRÍČINY

Vznik mandľových kameňov nie je možné presne stanoviť. Tvoria sa aj za bežných podmienok bez prítomnosti zápalu alebo nejakého ochorenia. Nevedno úplne, prečo sú niektorí jedinci náchylnejší na ich častejší rozvoj. Ich existencia sa však môže spájať napríklad i so zväčšenými mandľami. Odborníci predpokladajú, že na rozvoj mandľových kameňov sú náchylnejšie osoby s hlbšími štrbinami v mandliach. Medzi ďalšie rizikové faktory je spravidla radená aj horšia dentálna hygiena či chronické zápaly mandlí sprevádzané ďalšími ťažkosťami, ako biely povlak na mandliach či bolesť v hrdle.

AKO SI POMÔCŤ?

Je to v podstate jednoduché, musíte dodržiavať správnu metódu čistenia úst a občas si v medzerách, kde sa kamene tvoria, prejsť kefkou na zuby, pretože telo má potrebu tieto medzery vypĺňať. Ďalším krokom je čistenie týchto útvarov ručne a alebo pomocou vatových tyčiniek. Nikdy si následne nezabudnite vydezinfikovať ústnu dutinu.  Pomáha aj výplach úst a kloktanie. Nezabúdajme na voľne dostupné a účinné odvary. Na vyplachovanie úst a kloktanie poslúži odvar z repíku, šalvie, rumančeka, skorocelu. Niekedy, ak sú väčšie a môžu prekážať. Zväčša sa samovoľne uvoľňujú, avšak niekedy s tým môže byť problém. Vo vážnejších prípadoch môžu hlavne väčšie z nich spôsobovať neustále pocity cudzieho telesa v krku, dokonca môžu viesť k problémom s prehĺtaním. U niektorých jedincov sa môže objaviť aj bolesť v krku, či bolesť vyrážajúca smerom k uchu, prípadne tlak v ušiach. Ako je vyššie spomenuté – medzi najvhodnejšiu prevenciu patrí dodržiavanie zásad hygieny v ústnej dutine.

Nejaké otázky?

Radi vám pomôžeme!