Krvné výrony

Hematómy, akékoľvek modré dôkazy našich fyzikálnych slabostí, vznikajú po presiaknutí krvi z poškodených ciev do okolitého tkaniva. Modriny, ktoré sú v medicínskom prostredí označované ako kontúzie (pomliaždeniny), sú zapríčinené javom lekármi označovaným ako bezprostredná trauma. Našťastie sa hoja za bežných okolností 10 až 14 dní. Modrá farba bledne a stáva sa z nej žltá. Zmena farby je dôkazom toho, že na tomto mieste pôsobia biele krvinky, ktoré rozkladajú zničené  červené krvinky na vedľajšie produkty na báze železa. Krv ich môže potom odplaviť. Ak postihnuté miesto získa zeleno-hnedú farbu, je proces hojenia takmer ukončený. Počas toho, keď si naše telo zabezpečuje hojenie poranenia, môžeme realizovať opatrenia, ktorými zredukujeme sfarbenie na minimum, čo najviac potlačíme bolesť a zabránime tomu, aby sa modriny v budúcnosti v našom tele neudomácnili.

TIPY NA ZBAVENIE MODRÍN

Ochladzovanie

Použite studené obklady na zastavenie krvácania z poškodených ciev – o čo tesnejšie si vrecúško s ľadom priložíte, o to lepšie pre proces hojenia. Chlad je ako je dobre známe skvelý bojovník voči opuchom. Avšak ľad neprikladajte nikdy na pokožku priamo a nie na dlhý čas.

Uvoľnenie

Nezáleží na tom, aké miesto ste si na tele poranili, pre celé telo platí postihnuté miesto šetriť a dopriať si odpočinok. Pri modrinách na ramenách alebo a nohách pomáha si postihnuté miesto vyložiť, pretože zemská príťažlivosť spôsobí, že do rany bude prúdiť menej krvi.

Teplo

Akonáhle krvácanie ustane a nastane proces hojenia – najviac 24 hodín po poranení, mali by sme aplikovať teplo pre redukciu svalových kŕčov, ktoré môžu byť sprievodným javom hematómov. Svaly sa sťahujú dôsledkom snahy o redukciu poranenia, a to predovšetkým v oblasti kĺbov. Prikladajte preto dva až trikrát za deň na postihnuté miesto na jednu hodinu vlažné obklady, aby sa uvoľnili svaly obklopené hematómom. 

Abstinencia

Alkoholické nápoje – nezáleží aké, či víno, pivo alebo ostrý alkohol, môžu prispieť k rozšíreniu modrín pretože zhoršuje prietok krvi. Alkoholizmus je okrem iného jedným z najznámejších príčin domácich úrazov. 

Voľný odev

Úzke a upnuté oblečenie zhoršuje stav modrín. Bránia voľnému prúdeniu krvi. Vhodné je preto si obliecť na seba vzdušný odev.

Organizácia

každá vec v domácnosti má svoje miesto. Neporiadok predstavuje hroznu pre naše zdravie. Pomyslite si, ako často ste našli stratené veci tak, že ste sa o ne potkli.

Pokiaľ na tele objavíte modrinu či viacero hematómov, ktoré vznikali spontánne alebo pri miernom tlaku, mali by ste to prekonzultovať s vašim lekárom. Takéto modriny môžu byť príčinou širokej škály ťažkostí – počnúc nedostatku vitamínov cez poruchy zrážania krvi až po nevhodné lieky, ktoré pacient užíva. 

Nejaké otázky?

Radi vám pomôžeme!