Hemoroidy sú cievne štruktúry, ktoré sa nachádzajú z vnútornej strany análneho otvoru, v časti zvanej análny kanál. Ide o tzv. vankúšiky, ktoré pozostávajú z ciev- sínusoíd, spojivového tkaniva a vrstvy hladkých svalových buniek. Tieto cievne štruktúry tvoria hemoroidálny plexus (komplex ciev), ktorý spája portálny (pečeňový) a systémový krvný obeh. V oblasti análneho otvoru sa normálne nachádzajú tri takéto vankúšiky, problémom sú až ich prípadné zmeny v zmysle rozšírenia. Vrchol výskytu hemoroidov je vo veku 45-65 rokov.
Rizikové faktory a príčiny
- chronická hnačka alebo zápcha
- dlhodobé sedenie na toalete
- prílišné tlačenie pri vyprázdňovaní
- nedostatok vlákniny v strave
- obezita
- tehotenstvo
- vysoký krvný tlak
Rozšírenie týchto cievnych zväzkov vzniká pri zvýšení tlaku (pri nadmernom tlačení na stolicu) alebo pri blokovaní odtoku krvi (dlhodobé sedenie). Podobne, pri oslabení steny hemoroidov sa riziko zvyšuje s vekom.
Vnútorné hemoroidy
Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú vyššie v análnom kanáli a nespôsobujú bolesť kože okolo análneho otvoru, pretože nie sú inervované kožnými nervami. Často môžu prepadnúť (prolaps) nižšie a krvácať. Pri prolapse ich reflexne obopína komplex zvieračov, čo môže spôsobiť bolesť až ich zaškrtenie (akútna trombóza). Niekedy sa s vnútornými hemoroidami dostávajú z tela von aj zvyšky stolice, ktoré spôsobujú dráždenie kože a svrbenie.
Príznaky
- prvotne bezbolestné
- po zaškrtení akútna bolesť
- jasnočervená krv na toaletnom papieri, na stolici
- svrbenie kože v okolí análneho otvoru, inkontinencia stolice
Vonkajšie hemoroidy
Pacientov rovnako ohrozuje akútna trombóza (uškrtenie), ktorá vzniká pri zápche, hnačke alebo fyzickom tlaku. Táto bolesť trvá 7-14 dní a mizne spolu s rozpadom krvnej zrazeniny (trombózy). Toto sa zvykne opakovať a v oblasti análneho otvoru možno pozorovať kožné riasy.
Príznaky
- po uškrtení bolesť, opuch
- podráždenie a svrbenie okolia
Diagnostika
Na diagnostiku je nevyhnutné fyzikálne vyšetrenie a posúdenie okolia análneho otvoru okom lekára. Rektálnym vyšetrením sa ďalej vylučuje tumor, polypy, zväčšená prostata alebo absces. Toto vyšetrenie sa prevádza s dostatočným utlmením pacienta, špeciálne pri anoskopii, takže necíti bolesť.
Terapia
Konzervatívne sa vznik hemoroidov dá ovplyvniť cvičením, prijímaním jedla bohatého na vlákninu, a dostatočnou hydratáciou. Možno použiť tiež maste s obsahom zinku, epinefrínu (zužuje cievy) alebo lidokaínu (znecitlivuje). Taktiež pomáhajú prípravky s obsahom flavonoidov.
Ďalšími možnosťami sú ambulantné zákroky, ako podviazanie hemoroidov, sklerotizácia (vpichnutie látky, ktorá spôsobí zmenšenie steny) alebo kauterizácia (elektro, infrared, laser, kryoterapia).
Ak tieto metódy nie sú účinné, na rad prichádzajú chirurgické postupy, pri ktorých je výrazná pooperačná bolesť a robia sa, ak nie je iná možnosť a súčasný stav významne zhoršuje kvalitu života pacienta.