Je ochorenie, ktoré postihuje pľúcne tkanivo a spôsobuje progresívnu deštrukciu pľúcnych alveol, teda malých dutín na koncoch bronchiolov zodpovedných za výmenu plynov: kyslíka a oxidu uhličitého. Výsledkom je, že alveoly už nemôžu vykonávať svoju funkciu, a tým zabezpečiť dostatočné zásobovanie pacienta kyslíkom. Pri deštrukcii pľúcnych mechúrikov hrajú veľký rozdiel systémy poškodzujúce ľudské bielkoviny, ktoré vplyvom ochorenia v organizme prevážia nad systémami, ktoré ľudské bielkoviny chránia. Veľký vplyv majú na ochorenie aj externé vplyvy, typicky napríklad fajčenie. Medzi rizikové faktory okrem fajčenia tiež radíme znečistené ovzdušie, najmä prácu v prašnom prostredí či v prostredí s výparmi z chemických látok a podobne. Vplyv tiež môžu mať predchádzajúce infekcie dýchacích ciest. Zriedkavo hrá rolu aj dedičnosť. Ochorenie môže byť vrodené, pričom príčinou je vrodený deficit proteínu alfa-1-antitrypsín. Obvykle sa táto choroba neobjavuje samostatne, ale v súbehu s chronickým zápalom priedušiek. Rozvoj ochorenia trvá zvyčajne dlhšiu dobu, najmä pokiaľ je príčinou choroby fajčenie. V tomto prípade dochádza vplyvom fajčenia k postupnej a chronickej deštrukcii. Pri akútnej forme ochorenia je samozrejme nábeh choroby rýchlejší a príznaky sa prejavia intenzívnejšie už hneď od začiatku.
PRÍZNAKY
- nechutenstvo
- chronický kašeľ
- dýchavičnosť
- modré sfarbenie pier alebo nechtov (nedostatok kyslíka v organizme)
- únava, vyčerpanie
- rýchlejší tep srdca
- opakované infekcie pľúc
- väčšie množstvo hlienu pri kašli
- úbytok na hmotnosti
- sipot
- problémy so spánkom
- bolesť hlavy, hlavne v ranných hodinách po prebudení, ktorá je spôsobená nedostatkom kyslíka
LIEČBA
Pľúcny emfyzém predstavuje nevyliečiteľné ochorenie. Poškodenie pľúcneho tkaniva je trvalé a nezvratné. Ochorenie sa pri nepodaní žiadnej liečby rozvíja, zdravotný stav pacienta sa zhoršuje a nakoniec je ohrozený jeho život. Liečba je zameraná len na spomalenie rozvoja choroby, a teda poškodzovania pľúc, taktiež na tlmenie sprievodných príznakov.Jedinou alternatívou je transplantácia celých pľúc. Pri diagnostike je potrebné fyzicky vyšetriť pacienta, taktiež sa využíva röntgen pľúc či spirometria, počas ktorej sa zisťuje objem a funkčnosť pľúc. Pacientovi s touto diagnózou sa aplikuje farmakologická liečba. Nápomocné sú antibiotiká, taktiež inhalačné lieky. Pomôcť môže kyslíková terapia, rôzne dychové cvičenia, vo vážnych prípadoch chirurgický zákrok. Dôležitý je pobyt na čerstvom vzduchu a eliminovanie fyzicky náročných aktivít.
Emfyzém môže byť získaný alebo vrodený a podľa dĺžky vzniku a rozvoja choroby akútny alebo chronický. Buď postihuje obe strany pľúc a vtedy ide o generalizovanú formu, prípadne je len jednostranný a teda ide o lokalizovanú formu. V dôsledku nenávratnej deštrukcie pľúcneho tkaniva je toto ochorenie veľmi nebezpečné a smrteľné.