Cirhóza pečene označuje nenávratné štádium poškodenia pečene, pri ktorom už pečeň nie je schopná dostatočne plniť svoju funkciu. Vzniká po dlhotrvajúcich ochoreniach pečene a dochádza pri nej k prestavbe štruktúry pečeňového parenchýmu. Medzi základné funkcie pečene patrí tvorba žlče, detoxikácia látok prijatých potravou, tvorba faktorov zrážania, zložiek imunitného systému a bielkovín, pečeň ďalej uskladňuje vitamíny, napr. vitamín A a podieľa sa na metabolizme cukrov a tukov. Pri cirhóze sú všetky tieto funkcie nedostatočné a z toho potom vyplývajú klinické príznaky.
Príčiny
- Poškodenie pečene alkoholom sa vyvinie pri nadmernom užívaní alkoholu trvajúceho 10 rokov a viac u 10-20% pacientov. Alkohol poškodzuje pečeň tým, že z neho vznikajú látky, ktoré sú pre pečeň toxické.
- Nealkoholová steatohepatitída (ztukovatenie pečene) vzniká často u obéznych pacientov, u diabetikov a u ľudí liečených kortikoidmi.
- Chronická hepatitída C spôsobuje zápal tkaniva a taktiež ho časom poškodzuje, ale nie každá hepatitída C sa vyvinie do cirhózy (odhadom 20-30%)
- Chronická hepatitída B
- Primárna biliárna cirhóza je poškodenie žlčovodov a následne druhotne dôjde k poškodeniu pečene.
- Autoimunitná hepatitída vzniká, keď sa v tele tvoria protilátky proti bunkám pečene
- Metabolické ochorenia- hereditárna hemochromatóza, Wilsonova choroba, galaktozémia, cystická fibróza
- Poškodenie liekmi a toxínmi (glukokortikoidy, paracetamol, izoniazid, aflatoxíny, arzén, muchotrávka)
Príznaky
1. z poškodenia pečene
- Ascites = nahromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine kvôli nedostatočnej tvorbe bielkovín, ktoré udržujú tekutinu v cievach, v pečeni
- Ikterus = žlté sfarbenie kože, slizníc a sklér kvôli zvýšenej hladine bilirubínu
- Zväčšenie pečene, bolestivé na dotyk
- Gynekomastia = zväčšenie prsnej žľazy
- Hypogonadizmus = zníženie hladiny pohlavných hormónov a z toho vyplývajúca impotencia, neplodnosť
- Palmárny erytém = začervenané dlane
- Pavúčikovité névy = cievne lézie na koži tváre a trupu
- Poruchy zrážanlivosti krvi
2. Z portálnej hypertenzie
- Splenomegália = zväčšenie sleziny
- Pažerákové varixy = rozšírenia žíl, ktoré môžu prasknúť a spôsobiť krvácanie (viac v článku Ascites)
- Caput medusae (hlava medúzy) = viditeľne rozšírené žily na bruchu v tvare vlasov medúzy
Diagnostika
Stupeň fungovania pečene sa zisťuje na základe biopsie pečene, ktorá je zlatým štandardom na potvrdenie diagnózy. K tomu sa pridávajú krvné testy, kde sa stanovuje hladina parametrov odrážajúcich funkciu pečene a stupeň jej poškodenia (enzýmy ALT, AST, alkalická fosfatáza, GMT, bilirubín, albumín, globulíny, koagulačné faktory a iné.) Význam majú aj zobrazovacie metódy ako je ultrazvuk, v určitých prípadoch CT alebo MR.
Liečba a starostlivosť
Vo všeobecnosti platí, že poškodenie pečene je nezvratné, ale vhodnou starostlivosťou a životným štýlom pacienta je možné vážnejšie poškodenie významne oddialiť. Podávajú sa hepatoprotektíva, ale cielená liečba neexistuje. Zvládať sa dajú komplikácie, ako je ascites alebo krvácanie z pažerákových varixov a ďalšie. Dôležitá je najmä prevencia (podľa príčiny vzniku) a to obmedziť požívanie alkoholu, liekov, ktoré poškodzujú pečeň, dbať na zdravú stravu a pohyb a vyhýbať sa rizikovému správaniu pri kontakte s hepatitídou B, C.