Poruchy rovnováhy


 Už ste niekedy mali pocit závrate alebo sa Vám zdalo ako keby sa všetko okolo Vás točilo? To môžu byť veľmi nepríjemné pocity. V prípade, že sa Vám to stáva častejšie, môže to byť známkou poruchy rovnováhy. Za rovnováhu je zodpovedná časť vnútorného ucha, keďže ucho nie je len sluchovým, ale aj rovnovážnym orgánom.

Prečo je správna rovnováha taká dôležitá?

Žiť s dobrou rovnováhou znamená, že ste schopní kontrolovať a udržiavať postoj svojho tela, či už ste v pohybe alebo v kľudovom režime. Neporušený zmysel pre rovnováhu Vám pomôže pri bezproblémovom vykonávaní každodenných aktivít. Spomenieme len niektoré z nich:

  • chodiť bez potácania,
  • vstať zo stoličky bez pádu,
  • chodiť po schodoch bez pomocných barlí,
  • zohnúť sa bez spadnutia, …

Kedy majú ľudia problémy s rovnováhou?

  • starnutím sa stráca zmysel pre rovnováhu, stávame sa nestabilnými, príčinou čoho sú pokročilejšie poruchy vnútorného ucha
  • vertigo (závrat), respektíve pocit, že sa Vy alebo veci okolo Vás točia
  • pády a úrazy, akými sú zlomeniny bedrovej časti. Pričom viac ako jedna tretina ľudí vo veku 65 rokov a starších sa zrania pri rôznych pádoch.

Existuje viacero typov porúch rovnováhy. Jedným z najčastejších je benígne paroxyzmálne polohové vertigo (BPPV), pri ktorom narazíte na krátky, avšak intenzívny pocit závratu pri zmene polohy hlavy, napríklad pri prevrátení sa z jednej strany na druhú pri vstávaní z postele alebo pri pohľade na nejaký vysoký alebo práve naopak nízky objekt. BPPV je pravdepodobnejší u ľudí nad 60 rokov, ale ojedinele sa môže vyskytnúť aj u mladších. Tento typ poruchy môže byť zapríčinený infekciou vnútorného ucha, poranením hlavy alebo jednoducho starnutím. Ďalším typom môže byť Ménierová choroba, ktorá spôsobuje odznievanie a znovu navrátenie sluchu, zvonenie a pocit plnosti v uchu.

Príčiny a prevencia

Problémy s rovnováhou sa s pribúdajúcim vekom zhoršujú. Ale vek nie je jediný dôvod, prečo k týmto poruchám dochádza. Existujú aj iné príčiny a v niektorých prípadoch môžete znížiť riziko problémov s rovnováhou.

–       problémy vo vnútornom uchu a ďalšie zdravotné problémy – niektoré poruchy rovnováhy sú spôsobené problémami vo vnútornom uchu, iné môžu zahŕňať ďalšiu časť tela ako je srdce a mozog. Starnutie, infekcie horných dýchacích ciest, vírusové a bakteriálne infekcie, poranenia hlavy, problémy s krvným obehom (mŕtvica) môžu viesť k problémom s rovnováhou

–       problémy spôsobené liekmi – problémy s rovnováhou môžu tiež vyplývať z užívania niektorých liekov. Napríklad ototoxické lieky, ktoré poškodzujú vnútorné ucho. Niekedy však porucha rovnováhy odznie so skončením užívania takýchto liekov.

–       strava a životný štýl dokážu ovplyvniť určité ťažkosti s rovnováhou. Napríklad príznaky Ménierovej choroby sa môžu zjemniť so stravou, ktorá má nízky obsah soli, obmedzenie kofeínu a alkoholu.

–       zabrániť ušným infekciám

Niektorí ľudia môžu mať poruchy rovnováhy bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. Iní si zas môžu myslieť, že aj majú nejaký problém, ale sú príliš hanbliví, aby sa s tým zdôverili svojim blízkym, či lekárovi. Avšak poruchy s rovnováhou netreba brať na ľahkú váhu. Niekedy sú príznakom iných vážnejších zdravotných problémov. Z toho dôvodu je dôležité, aby sa vždy poriadne vyšetrila príčina poruchy rovnováhy a aby sa liečila čo najskôr.

Preto si skúste položiť zopár základných otázok. Ak na niektorú z nich odpoviete kladne, mali by ste sa určite poradiť s príznakmi so svojim lekárom.

  •     cítim sa neistý?
  •     mám pocit, že sa v miestnosti všetko točí okolo mňa?
  •     mám pocit, že strácam rovnováhu a padám?
  •     mám pocit slabosti ako by som mohol omdlieť?
  •     vidím rozmazane?
  •     mám pocit zmätenosti o čase, mieste alebo totožnosti?